WSSE Kielce

Font Size

Cpanell
Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Letni wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno-higienicznych - Informacja nr 4

UWAGA - Status archiwalny

 UWAGA!

Od dnia 26.10.2020 r. strona ta jest stroną ARCHIWALNĄ.

 Oficjalny, aktualny serwis znajduje się pod adresem:

 

www.gov.pl/wsse-kielce

 

Letni wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno-higienicznych - Informacja nr 4

Informacja Nr 4
Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca oceny warunków sanitarno – higienicznych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa świętokrzyskiego w okresie od 27.06.2020 r. od 31.08.2020 r.

 


 

Na terenie województwa świętokrzyskiego do dnia 31.08.2020 r. z wypoczynku letniego skorzystało łącznie 7159 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Wypoczynek został zorganizowany dla dzieci i młodzieży w formach wyjazdowych oraz w miejscu zamieszkania. Wypoczynek w formie wyjazdowej odbywał się w obiektach hotelowych, obiektach używanych okazjonalnie do wypoczynku. Z wyjazdowej formy wypoczynku – 159 turnusów - skorzystało 5305 uczestników. Z wypoczynku w miejscu zamieszkania – 80 form - skorzystało 1854 dzieci i młodzieży szkolnej.

Podczas wypoczynku w miejscu zamieszkania niektóre placówki prowadziły dożywianie w formie obiadu dwudaniowego, podwieczorków i napoju (kompot, herbata, soki) przygotowywanych na miejscu.

Wypoczynek w miejscu zamieszkania organizowany był w świetlicach środowiskowych, halach sportowych, klubach osiedlowych, gospodarstwach agroturystycznych, a także w szkołach. Uczestnicy wypoczynku korzystali z zajęć rekreacyjno-sportowych, integracyjnych, konkursów artystycznych, warsztatów kulinarnych, wycieczek pieszych i rowerowych oraz wyjazdów autokarowych.

W ramach nadzoru nad letnim wypoczynkiem dzieci i młodzieży przedstawiciele państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych przeprowadzili 239 kontroli. Skontrolowano 159 turnusów wypoczynku w ramach form wyjazdowych oraz 80 turnusów w miejscu zamieszkania. W trakcie wypoczynku dzieci i młodzieży nie zanotowano przypadków zbiorowych zatruć pokarmowych. Zanotowano 8 przypadków chorób oraz 29 urazów ciała.

W ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży w bazie noclegowej w skontrolowanych obiektach stwierdzono 2 przypadki zaniedbań w zakresie porządku i czystości, na które zostały wydane decyzje płatnicze.

W zakresie bazy żywieniowej za stwierdzone nieprawidłowości nałożono 8 mandatów karnych.

W trakcie kontroli przeprowadzanych w ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży Państwowa Inspekcja Sanitarna pozostawiała w obiektach ulotki informacyjne: „Akcja Bezpieczne Wakacje 2020"; „Zdrowe i bezpieczne wakacje", „Patent na bezpieczne wakacje", „Palenie papierosów powoduje raka", „Dym tytoniowy szkodzi niepalącym", „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", „Nowe narkotyki czy znasz prawdę", „Wszystko o wszawicy", „Bezpiecznie w świat unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce", „Zasada bezpieczeństwa podczas upałów", „Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS".

Podczas kontroli sanitarnych zwracano szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas pobytu w miejscu zorganizowanego wypoczynku poprzez przestrzeganie i stosowanie się do wytycznych GIS, MZ, MEN oraz regulaminów uczestnictwa, które zawierały zasady bezpieczeństwa uwzględniające stan zagrożenia epidemiologicznego.

 

Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Letni wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno-higienicznych - Informacja nr 4